Дата: серпень 2016 – лютий 2017 (5,5 місяців + 1,5 місяці продовження)
Мета: Впровадження обізнаності, як теоретичної, так і практичної у сфері надання екстреної домедичної допомоги дітям та дорослим. Зважаючи на обставини, які виникають внаслідок воєнних дій в зоні АТО, ВГО «ВРР», як організація, що професійно займається підвищенням рівня освіти та усвідомленості в сфері надання першої допомоги та впровадження міжнародних стандартів у цій сфері, ініціювала важливий проєкт. Передумовою його розробки стали питання, які стосуються потреби населення, особливо дітей, в умовах військового конфлікту в знаннях та практичних навичках. В першу чергу мова йшла про напрацювання безпечної поведінки з вибухонебезпечними пристроями та вміння надавати першу домедичну допомогу і взаємодопомогу при подібних травмах.
Окрім цього було виявлено гостру проблему відсутності координації між міжнародними організаціями та державними органами і службами при зборі інформації про жертви серед мирного населення, пов’язані з обстрілами та підривами.
Отже ВГО «ВРР» вирішили використати свій потенціал, як організації, що об’єднує професіоналів з домедичної та екстреної медичної допомоги, і надати досвід впровадження міжнародних стандартів у цій сфері для людей, які перебувають на території АТО.
Перебіг проєкту: Проєкт було розділено і проведено в кілька етапів. Перш за все команда ВГО «ВРР», разом з Дитячим фондом ООН “UNICEF” та МОЗ провела зустрічі зі структурними підрозділами охорони здоров’я України, з підрозділами освіти Донецької обласної військово-цивільної адміністрації, регіональних управлінь ДСНС України в Донецькій області, для загального планування, логістики, організації майбутніх заходів щодо проєкту. На другому етапі було оголошено про початок проєкту через прес-релізи, круглий стіл
з партнерами проєкту. Також було залучено окрему людину для висвітлення деталей проєкту в соціальних мережах. Загальна інформація розміщувалась на офіційній сторінці ВГО «ВРР» у Facebook.
Важливим кроком проєкту була розробка методичних матеріалів та навчального курсу для учнів та вчителів на базі міжнародних стандартів домедичної допомоги. Вже на третьому етапі команда сформувала і підтвердила залучених учасників проєкту (шкіл). Також тут варто відмітити підготовку складу інструкторів Центру медицини катастроф Донецької області, саме завдяки ним і формувався майбутній інструкторський склад для навчання школярів. Четвертим етапом було визначено параметри і структуру системи моніторингу випадків мінно-вибухових уражень серед мирного населення. Для цього здійснили порівняльний аналіз існуючої системи з тією, яка була запланована в реалізації проєкту.
Окрім цього стояло завдання визначити можливість ретроспективного аналізу із вже накопиченими даними, та сформувати параметри і структуру нової системи моніторингу випадків. Підготовка навчального процесу була зосереджена і розподілена на два пункти:
навчання тренерського складу та навчання безпосередньо учнів та вчителів.
До проведення тренінгів були залучені інструктори регіонального Центру катастроф Донецької області. Комплекти обладнання навчання були розподілені між Центром медицини катастроф Донецької області та школою-учасницею тренінгів, яка мала
найкращі можливості для створення навчального центру. В подальшому за участі інструкторів Центру та розподіленого обладнання проводились аналогічні тренінги на базі обраної школи та інших шкіл. Це дозволило максимально ефективно використовувати закуплене обладнання. Планування та організаційно-методичну підтримку забезпечував Центр медицини катастроф Донецької області. Останнім етапом проєкту було виявлення його ефективності. Результати перевели в звіти та представили на прес-конференціях. Проєкт навчальної програми для учнів (від 12 років) та вчителів було передано Міністерству освіти та науки України.
Результати проєкту: Навчання пройшли 200 осіб, а саме: учні (від 12 років), вчителі та середній медичний персонал. 8 тренерів з числа учнів, медперсоналу та вчителів визначених загальноосвітніх шкіл та члени їх сімей пройшли навчання та отримали друковані методичні рекомендації з безпечної поведінки та домедичної допомоги.
У підсумку було підготовлено звіт, що включає:
- аналіз існуючої системи моніторингу випадків мінно-вибухових уражень серед мирного населення;
- аналіз вже накопичених даних, рекомендації та план щодо необхідних змін в існуючій системі моніторингу.
Проміжні результати:
- розроблено та виготовлено методичні рекомендації з безпечної поведінки та домедичної допомоги, що базуються на міжнародних стандартах;
- розроблено короткотривалу навчальну програму, розповсюджено 800 одиниць інформаційних матеріалів, проведено 4 навчальних курси, створено 1 тренінговий центр на базі школи;
- опрацьовані результати опитування щодо практичного застосування отриманих знань та навичок (через 6 та 12 місяців);
- підготовлені рекомендації та проєкт навчальної програми в загальноосвітніх школах.